استاندارد ضد آب IP چیست؟

خلاصه مقاله:به طور مثال زمانی که میگویند دارای استاندارد IP67 هست یعنی چه؟اگر IP64 باشد چه فرقی میکند؟در این مقاله استانداردهای ضدآب را می شناسیمدر حال حاضر گجت های هوشمند با استانداردهای ضد آب مختلف ارائه می گردند. بنابراین شما به راحتی می توانید از این وسایل الکترونیکی با خیالی آسوده استفاده کنید. در این مقاله با این استانداردهای ضد آب و ضد گرد و غبار بیشتر آشنا می شوید.

دسته‌بندی: آموزش محصولات شیائومیتوسط در 6ام خرداد, 1401 منتشر شد0,4 min read

از تلفن های همراه هوشمند گرفته تا تبلت و لپ تاپ های گران قیمت همگی وسایلی ارزشمند به شمار می روند. اما از زمان ظهور اولین دستگاه های الکترونیکی همواره آب دشمن درجه یک آن ها محسوب می شده است. از این رو سالم نگه داشتن لوازم برقی و افزایش طول عمر مفید آن ها مسئله ای مهم است که نیاز به توجه بسیار دارد. خوشبختانه امروزه شرکت های مختلف توانسته اند که با بهره مندی از استانداردهای ضد آب در گجت های هوشمند محصولاتی خاص و کاربردی را ساخته و روانه بازار کنند. برای مثال اکثر مدل های هندزفری و هدفون شیائومی مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب و گرد و غبار دارند.

میزان مقاومت در برابر آب در هندزفری های مختلف را با استاندارد IP نشان می دهند. اما آیا شما درباره اعداد و ارقام پس از این عبارت چیزی می دانید؟ به راستی هر عدد بیانگر چه میزان مقاومت است؟ میزان مقاومت گجت های هوشمند در برابر آب چقدر است؟ برای دریافت پاسخ این پرسش ها با ما همراه باشید. چرا که در این مقاله از فروشگاه اینترنتی می لندز قصد داریم که شما را با این مبحث آشنا سازیم.

ساعت-ضد-آب-شیائومی

عملکرد استانداردهای ضد آب IP چگونه است؟

یکی از استانداردهای حفاظت در برابر نفوذ آب و گرد و غبار بین المللی IP نام دارد. عدد اول بیان شده پس از این عبارت ( از صفر تا شش) نشان دهنده میزان مقاومت ابزار الکتریکی در مقابل ورود اجسام خارجی به داخل آن است. این شش عدد به شرح زیر هستند:

 • صفر: محافظت ویژه ای ندارد؛
 • یک: محافظت شده در برابر مواد جامد با ضخامت بیش از 50 میلیمتر؛
 • دو: میزان محافظت در برابر نفوذ اجسام جامد با ضخامت بیش از 12.5 میلیمتر؛
 • سه: محافظت شده در برابر مواد جامد با ضخامت بیش از 2.5 میلیمتر؛
 • چهار: میزان محافظت در برابر ورود اجسام جامد با ضخامت بیش از یک میلیمتر؛
 • پنج: آستانه محافظت نسبی در مقابل گرد و غبار؛
 • شش: ایمنی کامل در برابر ورود گرد و غبار.

عدد دوم پس از این نمونه از استانداردهای ضد آب نیز ( از صفر تا 8) میزان مقاومت دستگاه را در برابر رطوبت نشان می دهد که شامل موارد زیر است:

 • صفر: محافظت خاصی ندارد؛
 • یک: مراقبت از دستگاه در برابر ریزش عمودی قطرات آب به آن؛
 • دو: محافظت شده در مقابل ریزش قطرات آب با زاویه 15 درجه؛
 • سه: میزان محافظت در برابر پاشش آب تا زاویه 60 درجه؛
 • چهار: ایمن شده در برابر پاشیده شده آب با هر زاویه ای؛
 • پنج: محافظت در برابر اسپری آب با فشار کم برای مدت زمان حداقل 3 دقیقه؛
 • شش: ایمن شده در مقابل اسپری آب با فشار زیاد برای حداقل 3 دقیقه؛
 • هفت: مراقبت از دستگاه در برابر شناور شدن در عمق یک متری آب برای 30 دقیقه؛
 • هشت: محافظت از گجت هوشمند در برابر غوطه ور ماندن در عمق بیشتر از یک متر آب.
هندزفری-ضد-آب-شیائومی

حرف X در استاندارد IP چه معنی دارد؟

برخی اوقات به جای اعداد کد IP حرف X درج می شود که به معنی عدم تست لوازم برقی مورد نظر در مقابل ورود اجسام خارجی یا رطوبت به آن است. برای مثال اگر ساعت هوشمندی با استاندارد IPX7 به صورت اتفاقی در آب بیفتد، تا 30 دقیقه از نفوذ آب به درون خود مقاومت می کند. اما این وسیله در برابر ورود گرد و غبار به قطعات داخلی خود تست نشده است.

حداقل درجه حفاظت مورد نیاز برای یک وسیله الکترونیکی برابر با IP22 است. به همین دلیل بهتر است که در هنگام خرید تلفن همراه از برند شیائومی و دیگر برندها دقت کنید که استاندارد ضد آب آن محصول از IPX5 یا IPX6 پایین تر نباشد.

استاندارد-ip

استانداردهای ضد آب ATM به چه معناست؟

مدت ها پیش از اینکه مردم حتی به فکر همراه داشتن تلفن های همراه و دوربین در استخرها و جت اسکی باشند، ساعت های مچی خود را به ساحل می بردند. رتبه بندی ATM یکی از استانداردهای ضد آب با سابقه استفاده طولانی است که برای نشان دادن میزان فشار استاتیک اتمسفر در یک گجت هوشمند غوطه ور در آب استفاده می شود. هر چقدر درجه اتمسفر بالاتر باشد، دستگاه می تواند بدون هیچ گونه مشکلی در عمق بیشتری از آب به کار خود ادامه دهد. این امر به دلیل آن است که وسیله مورد نظر توانایی تحمل فشار آب عمیق تری را دارد.

رتبه بندی فشار ATM یا میزان مقاومت در برابر آب در ساعت های معمولی مکانیکی و باتری دار نیز مشاهده می شود. همچنین این استاندارد را به احتمال زیاد می توانید در گجت های پوشیدنی مانند ساعت های هوشمند نیز بیابید.

ATM بیانگر میزان فشار استاتیکی است که با غوطه ور شدن در عمق 10 متری آب به دستگاه وارد می شود. دستگاه هایی با استاندارد 1ATM هیچ محافظتی در برابر آب ارائه نمی دهند. با قرار دادن یک کالای دیجیتال در زیر آب بلافاصله آن را در معرض افزایش جزئی فشار قرار می دهید. برای بسیاری از دستگاه ها این میزان فشار برای ورود آب و آسیب به قطعات داخلی آن ها کافی است.

اسپیکر-ضد-آب-شیائومی

جدول استاندارد ATM

جدول زیر رتبه بندی های متداول ATM برای ساعت ها و پوشیدنی های مختلف را نشان می دهد. به یاد داشته باشید که هر 1ATM برابر با 10 متر است.

اقدامات احتیاطی میزان فشار استاندارد
مقاومت ضعیف در برابر آب، دستگاه باید دور از آب نگهداری شود. 1 ATM
مناسب برای استفاده روزانه، محافظت از دستگاه در برابر پاشش آب، باران و قرارگیری در معرض آب در حین شستشوی دست. گجت هوشمندی با این استاندارد برای شنا مناسب نیست. 30 متر 3 ATM
مناسب برای شنا در زمان های کوتاه 50 متر 5 ATM
امکان غوطه ور شدن دستگاه برای زمان طولانی مانند غواصی 100 متر 10 ATM
مناسب برای ورزش های آبی مانند موج سواری، جت اسکی و غواصی کم عمق 200 متر 20 ATM
ساعت های مخصوص غواصی دارای این استاندارد هستند. بیش از 200 متر غواصی

استاندارد ATM میزان فشار ساکن را نشان می دهد. اگر دستگاهی کاملا ثابت در یک محفظه آزمایش قرار گیرد، توانایی تحمل فشار تا مقدار نامی را دارد و پس از خارج شدن از این مکان می تواند به کار خود ادامه دهد.

هر گونه اعمال فشار دینامیکی ناشی از حرکت مانند شنا کردن و شیرجه در آب باعث افزایش فشار قرارگیری در معرض آب می شود. به همین دلیل ساعتی با 3ATM در برابر شرایط آب و هوایی بارانی مقاوم است، اما اگر آن را با شیلنگ آب خیس کنید، آسیب می بیند.

وسایل مشابه از برندهای مختلف ممکن است که دارای برچسب میزان مقاومت در برابر آب متفاوتی باشند. به طور کلی ساعت ها و گجت های پوشیدنی توسط سازنده با رتبه بندی ATM از 1 تا 20 برچسب گذاری می شوند. بنابراین بهتر است که در هنگام خرید محصولات شیائومی و دیگر برندها به سایر استانداردهای ضد آب نیز توجه کنید.

آخرین مقاله ها

نکاتی درباره خرید بهترین دوربین نظارتی شیائومی

28ام فروردین, 1403|

آیا به دنبال بهترین دوربین نظارتی برای امنیت خانه یا محیط کارتان هستید؟ با وجود تنوع فراوان در بازار، انتخاب دوربین مناسب ممکن است چالش برانگیز باشد. اما با ورود برند محبوب شیائومی به این بازار، به دنبال دوربینی با عملکرد برتر و قیمتی مقرون به صرفه هستید. در وبلاگ ما، به بررسی نکات کلیدی برای خرید بهترین دوربین نظارتی شیائومی می‌پردازیم. از ویژگی‌های فنی تا قابلیت‌های امنیتی و نکات خرید، همه چیز را در اینجا خواهید یافت. بنابراین، قبل از خرید هر دوربینی، حتماً وبلاگ ما را مطالعه کنید تا انتخابی مطمئن و با اطمینان داشته باشید.

4 نکته ای که باید در هنگام خرید پنکه شیائومی در نظر بگیرید

28ام فروردین, 1403|

آیا به دنبال پنکه‌ای با عملکرد برتر و قیمت مناسب هستید؟ در جستجوی یک پنکه کارآمد و با کیفیت، باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید. اما با انبوهی از گزینه‌ها در بازار، انتخاب بهترین پنکه ممکن است یک چالش باشد. در این وبلاگ، چهار نکته اساسی که باید در هنگام خرید پنکه شیائومی به آن‌ها توجه کنید را بررسی می‌کنیم. از کیفیت ساخت و طراحی منحصر به فرد تا عملکرد قوی و مشخصات فنی، همه را در این مطلب پوشش می‌دهیم. با ما همراه باشید و پنکه ایده‌آل برای نیازهای خود را پیدا کنید.

کدام سشوار شیائومی مناسب موی من است؟

28ام فروردین, 1403|

در جستجوی سشواری که بهترین حالت را برای موهای شما به ارمغان بیاورد؟ سشوارهای شیائومی با تنوع گسترده‌ای از مدل‌ها و ویژگی‌ها، گزینه‌های بسیاری را برای مختلفین نیازهای مویی ارائه می‌دهند. از سشوارهای مجهز به فناوری یونی برای موهای خشک و آسیب‌دیده گرفته تا سشوارهای سرامیکی برای موهای موج دار، هر کدام از این مدل‌ها بر اساس نوع و وضعیت موی شما انتخاب می‌شوند. می‌توانید با مشاوره و راهنمایی تیم فروش می‌لندز، بهترین سشوار را برای موی خود انتخاب کنید و از حالت و زیبایی موهایتان لذت ببرید.

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه